BAFTA awards 2019 winners – full list

Hi Film Folk!

We are LIVE at the BAFTA awards 2019, hosted by Absolutely Fabulous star Joanna Lumley who returns  for a second year.

 

Here is the full list of winners live updated:

 

 

 

Best Production Design

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald – Stuart Craig, Anna Pinnock

The Favourite – Fiona Crombie, Alice Felton – WINNER!

First Man – Nathan Crowley, Kathy Lucas

Mary Poppins Returns – John Myhre, Gordon Sim

Roma – Eugenio Caballero, Bárbara Enríquez

 

Best Costume Design

The Ballad of Buster Scruggs –Mary Zophres

Bohemian Rhapsody – Julian Day

The Favourite – Sandy Powell – WINNER!

Mary Poppins Returns – Sandy Powell

Mary Queen of Scots – Alexandra Byrne

 

Best Cinematography

Bohemian Rhapsody – Newton Thomas Sigel

Cold War – Łukasz Źal

The Favourite – Robbie Ryan

First Man – Linus Sandgren

Roma – Alfonso Cuarón – WINNER!

 

Best Original Music

BlacKkKlansman – Terence Blanchard

If Beale Street Could Talk – Nicholas Britell

Isle of Dogs – Alexandre Desplat

Mary Poppins – Marc Shaiman

A Star Is Born – Bradley Cooper, Lady Gaga, Lukas Nelson – WINNER!

 

 

 

 

Best Animated Film

Incredibles 2 

Isle of Dogs

Spider-Man: Into the Spider-verse – WINNER!

 

Best Documentary

Free Solo – WINNER!

McQueen

RBG

They Shall Not Grow Old

Three Identical Strangers

 

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

Apostasy– Daniel Kokotajilo 

Beast – Michael Pearce, Lauren Dark – WINNER!

A Cambodian Spring – Chris Kelly 

Pili – Leanne Welham, Sophie Harman 

Ray & Liz – Richard Billingham, Jacqui Davies

 

Best Film  

BlacKkKlansman

A Star Is Born

The Favourite 

Green Book 

Roma – WINNER!

 

Best British Film

Beast

The Favourite – WINNER!

Bohemian Rhapsody

McQueen

Stan & Ollie

You Were Never Really Here 

 

Best Actor

Rami Malek – Bohemian Rhapsody – WINNER!

Bradley Cooper – A Star Is Born 

Christian Bale – Vice

Steve Coogan – Stan and Ollie

Viggo Mortensen – Green Book

 

Best Actress

Glenn Close – The Wife

Olivia Colman – The Favourite  – WINNER!

Viola Davis – Widows

Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

Lady Gaga – A Star Is Born

 

Best Director

Bradley Cooper – A Star Is Born 

Spike Lee – BlackKklansman 

Yorgos Lanthimos – The Favourite 

Alfonso Cuarón – Roma – WINNER!

Adam McKay – Vice

 

Best Original Screenplay

Cold War – Janusz Glowacki, Pawel Pawikowski

The Favourite – Deborah Davis, Tony McNamara – WINNER!

Vice – Adam McKay 

Roma – Alfonso Cuarón 

Green Book – Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

 

Best Adapted Screenplay

BlacKkKlansman – Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Wilmott – WINNER!

Can You Ever Forgive Me? – Nicole Holofcener, Jeff Whitty 

First Man – Josh Singer 

If Beale Street Could Talk – Barry Jenkins

A Star Is Born – Bradley Cooper, Will Fetters, Eric Roth

 

Supporting Actor

Adam Driver – BlacKkKlansman

Mahershala Ali – Green Book – WINNER!

Sam Rockwell – Vice

Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?

Timothée Chalamet – Beautiful Boy 

 

Supporting Actress

Amy Adams – Vice

Claire Foy – First Man

Emma Stone – The Favourite 

Margot Robbie – Mary Queen of Scots 

Rachel Weisz – The Favourite – WINNER!

 

Best Film Not in the English Language

Capernaum 

Cold War 

Dogman

Roma – WINNER!

Shoplifters

 

Best Editing

First Man – Tom Cross 

Roma – Alfonso Cuarón 

Vice – Hank Corwin – WINNER!

The Favourite – Yorgos Mavropsaridis 

Bohemian Rhapsody – John Ottman

 

Best Make Up & Hair

Bohemian Rhapsody – Mark Coulier, Jan Sewell 

The Favourite – Nadia Stacey – WINNER! 

Mary Queen of Scots – Jenny Shircore 

Stan & Ollie – Mark Coulier, Jeremy Woodhead 

Vice – Nominees TBC

 

Best Sound

Bohemian Rhapsody – John Casali, Tim Cavagin, Nina Hartstone, Paul Massey, John Warhurst – WINNER!

First Man – Mary H. Ellis, Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Frank A. Montaño, Jon Taylor 

Mission: Impossible – Fallout – Gilbert Lake, James H. Mather, Christopher Munro, Mike Prestwood Smith

A Quiet Place – Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Procter, Ethan Van der Ryn

A Star Is Born – Steve Morrow, Alan Robert Murray, Jason Ruder, Tom Ozanich, Dean Zupancic

 

Best Special Visual Effects

Avengers: Infinity War – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Kelly Port, Dan Sudick 

Black Panther – Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammock, Dan Sudick – WINNER!

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald – Tim Burke, Andy Kind, Christian Manz, David Watkins 

First Man – Ian Hunter, Paul Lambert, Tristan Myles, J. D. Schwalm

Ready Player One – Matthew E. Butler, Grady Cofer, Roger Guyett, David Shirk

 

Best British Short Animation

I’m OK – Elizabeth Hobbs, Abigail Addison, Jelena Popović 

Marfa – Gary McLeod, Myles McLeod 

Roughhouse – Jonathan Hodgson, Richard Van Den Boom – WINNER!

 

Best British Short Film

73 Cows – Alex Lockwood – WINNER!

Bachelor, 38 – Angela Clarke

The Blue Door – Ben Clark, Megan Pugh, Paul Taylor 

The Field – Sandhya Suri, Balthazar de Ganay 

WALE – Barnaby Blackburn, Sophie Alexander, Catherine Slater, Edward Speleers    

 

Join us on FACEBOOK or TWITTER and sign up to our emails on the right hand side for articles straight to your inbox.

 
Any questions/thoughts/experiences of your own??? Leave a comment below!
 
Have a great week!
 
 
Check out our previous CASE STUDIES
Check out our SERVICES

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: