BAFTA nominations 2019 – the full list

Hi Film Folk!

The BAFTA nominations 2019 have been revealed with Absolutely Fabulous star Joanna Lumley confirmed to return as host for a second year.

 

Here is the full list of nominees:

 

Best Production Design

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald – Stuart Craig, Anna Pinnock

The Favourite – Fiona Crombie, Alice Felton

First Man – Nathan Crowley, Kathy Lucas

Mary Poppins Returns – John Myhre, Gordon Sim

Roma – Eugenio Caballero, Bárbara Enríquez

 

Best Costume Design

The Ballad of Buster Scruggs –Mary Zophres

Bohemian Rhapsody – Julian Day

The Favourite – Sandy Powell

Mary Poppins Returns – Sandy Powell

Mary Queen of Scots – Alexandra Byrne

 

Best Cinematography

Bohemian Rhapsody – Newton Thomas Sigel

Cold War – Łukasz Źal

The Favourite – Robbie Ryan

First Man – Linus Sandgren

Roma – Alfonso Cuarón

 

Best Original Music

BlacKkKlansman – Terence Blanchard

If Beale Street Could Talk – Nicholas Britell

Isle of Dogs – Alexandre Desplat

Mary Poppins – Marc Shaiman

A Star Is Born – Bradley Cooper, Lady Gaga, Lukas Nelson

 

 

Best Animated Film

Incredibles 2 

Isle of Dogs

Spider-Man: Into the Spider-verse 

 

Best Documentary

Free Solo

McQueen

RBG

They Shall Not Grow Old

Three Identical Strangers

 

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

Apostasy– Daniel Kokotajilo 

Beast – Michael Pearce, Lauren Dark 

A Cambodian Spring – Chris Kelly 

Pili – Leanne Welham, Sophie Harman 

Ray & Liz – Richard Billingham, Jacqui Davies

 

Best Film  

BlacKkKlansman

A Star Is Born

The Favourite 

Green Book 

Roma

 

Best British Film

Beast

The Favourite

Bohemian Rhapsody

McQueen

Stan & Ollie

You Were Never Really Here 

 

Best Actor

Rami Malek – Bohemian Rhapsody 

Bradley Cooper – A Star Is Born 

Christian Bale – Vice

Steve Coogan – Stan and Ollie

Viggo Mortensen – Green Book

 

Best Actress

Glenn Close – The Wife

Olivia Colman – The Favourite  

Viola Davis – Widows

Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

Lady Gaga – A Star Is Born

 

Best Director

Bradley Cooper – A Star Is Born 

Spike Lee – BlackKklansman 

Yorgos Lanthimos – The Favourite 

Alfonso Cuarón – Roma 

Adam McKay – Vice

 

Best Original Screenplay

Cold War – Janusz Glowacki, Pawel Pawikowski

The Favourite – Deborah Davis, Tony McNamara

Vice – Adam McKay 

Roma – Alfonso Cuarón 

Green Book – Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

 

Best Adapted Screenplay

BlacKkKlansman – Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Wilmott 

Can You Ever Forgive Me? – Nicole Holofcener, Jeff Whitty 

First Man – Josh Singer 

If Beale Street Could Talk – Barry Jenkins

A Star Is Born – Bradley Cooper, Will Fetters, Eric Roth

 

Supporting Actor

Adam Driver – BlacKkKlansman

Mahershala Ali – Green Book

Sam Rockwell – Vice

Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?

Timothée Chalamet – Beautiful Boy 

 

Supporting Actress

Amy Adams – Vice

Claire Foy – First Man

Emma Stone – The Favourite 

Margot Robbie – Mary Queen of Scots 

Rachel Weisz – The Favourite

 

Best Film Not in the English Language

Capernaum 

Cold War 

Dogman

Roma

Shoplifters

 

Best Editing

First Man – Tom Cross 

Roma – Alfonso Cuarón 

Vice – Hank Corwin 

The Favourite – Yorgos Mavropsaridis 

Bohemian Rhapsody – John Ottman

 

Best Make Up & Hair

Bohemian Rhapsody – Mark Coulier, Jan Sewell 

The Favourite – Nadia Stacey 

Mary Queen of Scots – Jenny Shircore 

Stan & Ollie – Mark Coulier, Jeremy Woodhead 

Vice – Nominees TBC

 

Best Sound

Bohemian Rhapsody – John Casali, Tim Cavagin, Nina Hartstone, Paul Massey, John Warhurst 

First Man – Mary H. Ellis, Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Frank A. Montaño, Jon Taylor 

Mission: Impossible – Fallout – Gilbert Lake, James H. Mather, Christopher Munro, Mike Prestwood Smith

A Quiet Place – Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Procter, Ethan Van der Ryn

A Star Is Born – Steve Morrow, Alan Robert Murray, Jason Ruder, Tom Ozanich, Dean Zupancic

 

Best Special Visual Effects

Avengers: Infinity War – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Kelly Port, Dan Sudick 

Black Panther – Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammock, Dan Sudick 

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald – Tim Burke, Andy Kind, Christian Manz, David Watkins 

First Man – Ian Hunter, Paul Lambert, Tristan Myles, J. D. Schwalm

Ready Player One – Matthew E. Butler, Grady Cofer, Roger Guyett, David Shirk

 

Best British Short Animation

I’m OK – Elizabeth Hobbs, Abigail Addison, Jelena Popović 

Marfa – Gary McLeod, Myles McLeod 

Roughhouse – Jonathan Hodgson, Richard Van Den Boom

 

Best British Short Film

73 Cows – Alex Lockwood 

Bachelor, 38 – Angela Clarke

The Blue Door – Ben Clark, Megan Pugh, Paul Taylor 

The Field – Sandhya Suri, Balthazar de Ganay 

WALE – Barnaby Blackburn, Sophie Alexander, Catherine Slater, Edward Speleers    

 

Join us on FACEBOOK or TWITTER and sign up to our emails on the right hand side for articles straight to your inbox.

 
Any questions/thoughts/experiences of your own??? Leave a comment below!
 
Have a great week!
 
 
Check out our previous CASE STUDIES
Check out our SERVICES

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: